Gminna Biblioteka Publiczna w Będkowie im. Błażeja Stolarskiego

Gminna Biblioteka Publiczna w Będkowie im. Błażeja Stolarskiego 

dane adresowe: ul. Reymonta 7, 97-319 Będków

kier. Biblioteki: Mariola Golińska

Tel.: 44-72-57-023

e-mail: biblioteka.bedkow@vp.pl


Godziny otwarcia : wypożyczalni i czytelni internetowej:

Poniedziałek – 10oo-18 oo

Wtorek - 8 oo -16 oo

Środa – 8 oo -16 oo

Czwartek – 10 oo -18 oo

Piątek – 8 oo -16 oo

Gminna Biblioteka Publiczna w Będkowie im. Błażeja Stolarskiego istnieje od 1949 r i jest samodzielną jednostką organizacyjną podlegającą pod Urząd Gminy.
Działalność Gminnej Biblioteki służy rozwijaniu potrzeb czytelniczych społeczeństwa oraz upowszechnianiu wiedzy i rozwoju kultury w regionie.

Do szczegółowego zakresu działań biblioteki należy gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych z uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu, a także udostępnianie zbiorów na miejscu, na zewnątrz oraz prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych.

 HISTORIA

Wiadomo, że biblioteka gminna istniała jeszcze przed II wojną Światową. Mieściła się w szkole. Była dostępna dla każdego, kto potrafił i chciał czytać. Zajmowali się nią przeważnie nauczyciele jęz. Polskiego.

W dostępnych mi źródłach nie znalazłam konkretnej daty powstania Biblioteki Gminnej w Będkowie, pierwsza zaś wzmianka pochodzi z roku 1946 i mówi się wówczas o bibliotece gromadzkiej. Prawdopodobnie od tego też roku zaczęła ją prowadzić Pani Zofia Farowa nauczycielka Szkoły w Będkowie w latach 1946-1954. Pierwszy wpis w księdze inwentarza bibliotecznego miał miejsce 31XII 1949 r i była to książka Awdiejewa „Stada na drogach” wydana w 1949r.przez wydawnictwo Ludowe. Spis z tego czasu zawiera 680 woluminów. Od tego też czasu datuje się oficjalna działalność biblioteki już nie gromadzkiej a gminnej. Jej początkową siedzibą był ciemny nieogrzany korytarz szkolny, a osobą prowadzącą wspomniana już wyżej pani Zofia Farowa.

1 maja 1951 r biblioteka przeniesiona została do odrębnego lokalu mieszczącego się przy ul. Warszawskiej 21 ( był to lokal po dawnej gospodzie)

Ówczesna kierowniczka biblioteki Pani Zofia Farowa umieściła wówczas w Księdze Pamiątkowej Biblioteki taki znamienny wpis: cytuje

obecnie lokal, w którym dawniej zatruwano organizmy alkoholem będzie służył dla wzbogacania umysłów i kształcenia charakterów obywateli naszej Ojczyzny”

 z tego okresu jeszcze jeden wpis dokonany przez pana Stanisława Krakowiaka nauczyciela – rodaka naszej Gminy

27 maja 1951 roku w/w pan tak napisał w Księdze Pamiątkowej Biblioteki: cytuję

„ Zdaje się, że w tym jeszcze zapleśniałym Będkowie nastąpił pierwszy wyłom – zwrot ku postępowi rozpoczęła to oczywiście Biblioteka Gminna- skarbnica wiedzy narodowej i ogólnoludzkiej. Trzeba teraz, aby Ci, którym dobro Gminy leży na sercu skupili się bliżej książki niż kieliszka i rozpoczęli walkę o nowe lepsze jutro Będkowa. Najwyższy już czas!”


 


Staraniem kierownictwa biblioteki stale powiększał się księgozbiór. W roku 1953 w księdze inwentarzowej widniało już 1987 pozycji, a w 1954 r było już na stanie biblioteki 2700 pozycji.


I tu ciekawostka -123 nowe tomy z zakresu beletrystyki zakupili i przekazali naszej bibliotece pracownicy Banku Inwestycyjnego w Łodzi, którzy zorganizowali loterię fantową, a zebrane pieniądze przeznaczyli na zakup książek do Będkowskiej gminnej biblioteki.

W roku 1954 nastąpiła zmiana na stanowisku kier. Biblioteki gdyż pani Zofia Farowa przeniosła się wraz z rodziną na inny teren. Stanowisko kier. Biblioteki objęła pani Helena Kobalczyk –mieszkanka naszej gminy pochodząca ze wsi Sługocice. Funkcję tę pełniła do roku 1960

Przez kolejne aż 23 lata, bo w latach 1960-1983 bibliotekę gminną prowadziła pani Zofia Przywara mieszkanka Będkowa.

Stale wzbogaca się zasób książek, w 1983 r są to już 9844 pozycje.

Od 1983 roku obowiązki kierownika biblioteki przejęła Mariola Golińska pełniącą ta funkcję do dziś.

Biblioteka wraz z latami 6 razy zmieniała lokal, ostatni raz w 1991r. kiedy to z ulicy Warszawskiej 7 przeniesiona została do obecnej siedziby przy  ul. Reymonta 7.

Mimo przejściowych trudności lokalowych biblioteka nasza zawsze przyciągała znaczne rzesze czytelników. Włączaliśmy się i czynimy tak nadal, w nurt życia gminnej społeczności, a stale stałe wzbogacanie księgozbioru jest jednym z naszych priorytetów. Podkreślić w tym miejscu należy, iż Biblioteka Gminna cieszy się przychylnością ze strony władz Gminy, Rady Gminy, jej przewodniczącego oraz Pana Wójta, dzięki czemu pozyskujemy niezbędne fundusze na zakup nowości wydawniczych.

12.09.2009r Gminna Biblioteka otrzymała imię Błażeja Stolarskiego, działacza społecznego na terenie gminy Będków.

Obecnie mamy w inwentarzu zarejestrowanych 14473 pozycje oraz 598 stałych czytelników. Oprócz literatury pięknej posiadamy wydawnictwa z różnych dziedzin wiedzy, toteż odwiedzają nas nie tylko dorośli, ale również dzieci, młodzież szkolna, licealiści a także studenci.

W swoich zbiorach biblioteka posiada:

Monografię placówki Związku walki zbrojnej Armi Krajowej Będkowa lata 1940-1945r autorstwa będkowianina – Zenona Januszkiewicza .

Prace magisterskie:

Ø Agnieszki Kwaśkiewicz „ Bedków w latach 1918-1939”

Ø Aleksandry Wochny-„ Analiza przestrzeni literackiej Wampira Wł. ST Reymonta w kontekście romantyzmu”

Prace licencjackie:

Ø Pani Anny Sitek „ Dziedzictwo kultury ludowej Gminy Będków jako czynnik rozwoju i promocji”

Ø Pani Karoliny Chmielarskiej „ Analiza socjologiczna zespołu folklorystycznego ”Fajne Babki z Będkowa”

Posiadamy również unikatową pozycje o kolei Warszawsko –Wiedeńskiej pióra Ryszarda Kołodziejczyka pod tytułem „ Warszawsko –Wiedeńska kolej żelazna” autor był prawdopodobnie budowniczym tej kolei.


zdjecia

zdjęcia

zdjecia

zdjęcia

Aktualności

foto

15.09.2023

Komunikat Łódzkiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Czytaj więcej...
zdjecie

13.09.2023

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla ozonu w powietrzu

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla ozonu w powietrzu

Czytaj więcej...
Płatność dla małych gospodarstw

17.08.2023

Płatność dla małych gospodarstw – sprawdź, czy to się opłaca.

                         eWniosekPlus

Czytaj więcej...
susza2023

25.07.2023

ZGŁASZANIE SZKÓD SPOWODOWANYCH SUSZĄ W 2023r

INFORMACJA WÓJTA GMINY BĘDKÓW ZGŁASZANIE SZKÓD SPOWODOWANYCH ZJAWISKIEM SUSZY W 2023 r PODSTAWĄ OSZACOWANIA SZKÓD SPOWODOWANYCH PRZEZ SUSZĘ NADAL BĘDZIE INDYWIDUALNE ZŁOŻENIE PRZEZ POSZKODOWANEGO PRODUCENTA ROLNEGO WNIOSKU ZA POŚREDNICTWEM APLIKACJI SUSZOWEJ DOSTĘPNEJ NA STRONIE INTERNETOWEJ MINISTERSTWA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI https://aplikacje.gov.pl/app/susza/,  jeśli w systemie monitoringu suszy rolniczej prowadzonym przez IUNG Puławy poszczególne uprawy na terenie gminy będą  objęte zagrożeniem wystąpienia suszy. Aby złożyć wniosek przez aplikację musisz mieć założony profil zaufany oraz mieć przygotowane: numer identyfikacyjny, nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, skan polisy ubezpieczenia ‒ co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych uprawianych w plonie głównym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych ‒ od ryzyka suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarczych jeżeli producent rolny chce korzystać z formy pomocy  w pełnych wysokościach, dokumentację fotograficzną szkód, spowodowanych wystąpieniem suszy, potwierdzającą ich zakres (dokumentacja jest opcjonalna, tj. dopuszcza się złożenie wniosku bez dokumentacji fotograficznej). Szczegółowe informacje czy na danej gminie występuje zjawisko suszy i w jakim zakresie link tutaj:   https://susza.iung.pulawy.pl/wykazy/2023,1016022/ W przypadku, gdy rolnik chciałby dodatkowo (nieobowiązkowe), aby szacowania dokonała również komisja poprzez lustrację na miejscu, mogą zgłosić ten fakt do komisji w terminie umożliwiającym dokonanie szacowania od 25.07.2023 do 14.08.2023 (nie później niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy). Szacowane będą wyłącznie uprawy pozostające na polach, uprawy zebrane nie będą szacowane. Szacunki przez komisje nie gwarantują wyższej wypłaty odszkodowania. Do wypełnionego wniosku o szacowanie strat należy załączyć kopię wniosku o dopłaty bezpośrednie na rok 2023, umowa ubezpieczenia upraw (jeśli była zawarta). Do wypełnienia wniosku o szacowanie strat potrzebne będzie: Kopia wniosku o dopłaty bezpośrednie na rok 2023 Umowa ubezpieczenia upraw  – w przypadku gdy uprawy są ubezpieczane BARDZO WAŻNE Wszyscy muszą złożyć wniosek przez aplikację „zgłoś szkodę rolniczą” do 15 października, aplikacja powinna prawidłowo  zacząć działać od 24 lipca 2023 roku, bez tego szacowanie komisji z Gminy nie będzie ważne. Więcej informacji można uzyskać w siedzibie Urzędu Gminy Będków, pok. Nr 16 (w godzinach pracy Urzędu) pobierz wniosek pobierz oświadczenie nr 1pobierz oświadczenie nr 2pobierz oświadczenie nr 4apobierz oświadczenie nr 4b

Czytaj więcej...
zdjecie

23.06.2023

Otwarty Konkurs Ofert dla Organizacji Pozarządowych

Zarządzenie nr 49/2023 Wójta Gminy Będków z dn. 22 czerwca 2023 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych Gminy Będków na 2023 rok w zakresie upowszechniania kultury fizycznejOferta realizacji zadania publicznegoOświadczenie o rachunku bankowymOświadczenie o postępowaniu sądowym

Czytaj więcej...
mammo

17.05.2023

Dbajmy o zdrowie.

Przypominamy i zapraszamy od 9:00-17:00 .

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka