"LUDOWIACY OD BĘDKOWA"

Zespół powstał w 1990r z inicjatywy Zarządu Gminnego Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Będkowie. Prezesem zarządu był Stanisław Bąk z Będkowa, sekretarzem była Halina Packa z Rudnika.

Członkami ZSL-u wówczas byli : Bronisław Boczek, Janina Dulas, Helena Gorzelak i Janina Kłys. Na spotkaniu członków ZSL-u kobiety zaśpiewały kilka ludowych piosenek, wtedy to pani Halina Packa wystąpiła z inicjatywą zorganizowania zespołu ludowego. Kobiety umówiły się na pierwsze spotkanie zaczęły śpiewać i zbierać ludowe piosenki. Pani Halina Packa z funduszy Zarządu Gminnego ZSL-u zakupiła do zespołu pierwsze skromne stroje: białe bluzki i zielone spódnice. Zespół przyjął nazwę „LUDOWIANKI”.

W marcu 1992r zespół „Ludowianki” został zarejestrowany w Wojewódzkim Domu Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Od 1992 r prezesem zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego był Eugeniusz Błoch z Wykna. We wrześniu 1992r. do zespołu wstąpili Wiesława Błoch, Barbara Olasik i Piotr Woźniak.

W 1993r gdzie wójtem był Stanisław Leśniak z funduszy Urzędu Gminy zespół zakupił nowe stroje: kolorowe spódnice, białe bluzki, skromne gorsety i buty. Wiosną 1994r opiekę nad zespołem objęła mgr Lucyna Karlińska była dyrektor Szkoły Podstawowej w Będkowie obecnie na emeryturze  i jednocześnie zaczęła prowadzić kronikę w zespole. Jesienią 1994r do zespołu dołączyła Janina Janusik z Popielaw. W kwietniu 1996r do zespołu wstąpiła Wiesława Kobalczyk. Zespół współpracował z dyrektorem Muzeum Regionalnego w Opocznie Janem Łuczkowskim oraz Wojewódzkim Domem Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Przewodnicząca w zespole była wtedy Janina Kłys.

W październiku 1996r. do zespołu wstąpiła Krystyna Wira z Wykna. W dniu  31 sierpnia 1997 do zespołu dołączyli Joanna i Eugeniusz Rebzdowie z Łaznowa  oraz 29 listopada 1997r dołączył Bolesław Hajdus z Brzustowa. Nareszcie mamy upragnioną kapele:

Piotr Woźniak – akordeon

Eugeniusz Rebzda – skrzypce

Bolesław Hajduś - bębenek

Instrumenty dla kapeli zostały zakupione z funduszy gminnych. Nową przewodniczącą została wtedy Janina Janusik.

12 lipca 1998r. do zespołu dołączył Henryk Bojanowski z Zacharza,

6 lutego 1999r.w zespole zaczęli śpiewać Teresa i Andrzej Wochnowie z Nowin oraz Eugeniusz Boczek z Brzustowa 

4 września 1999r. do zespołu wstąpili Teresa i Jan Malinowscy z Zacharza

27 lutego 2000r, do zespołu dołączył Jan Bogusławski z Bab gm. Moszczenica.

24 listopada 2000r. zespół obchodził 10 – lecie swojego powstania. „Ludowianki” to nazwa trochę myląca, bo w zespole jest obecnie mocna grupa męska, dlatego zmieniliśmy jego nazwę w trzecie tysiąclecie, dwudziesty pierwszy wiek i w dwutysięcznym pierwszy rok weszliśmy jako zespół „LUDOWIACY OD BĘDKOWA”

24 czerwca 2001r. do zespołu wstąpiła Halina Kacperska z Nowin

25 listopada 2001r. zaczyna śpiewać Agnieszka Stachecka z Nowin

12 września 2005r do zespołu dołączyły Jadwiga Swarbuła z Rosochy oraz Zofia Stolarska ze Sługocic.

W maju 2006r. przewodniczącą zespołu zostaje Agnieszka Stachecka z Nowin i pełni tą funkcję do września 2008r.

Od 2008r do końca 2009r. przewodniczącą w zespole jest Jadwiga Swarbuła.

Od 2010r. do chwili obecnej w zespole funkcję przewodniczącej sprawuje Agnieszka Stachecka a kierownikiem jest Piotr Woźniak.

W kwietniu 2018r do zespołu wstąpili: Beata Bartos z Zacharza, Sławomir Stolarski z Brzustowa i Krzysztof Psut z Michałowa gm.Rokiciny.

Obecnie zespół liczy 15 osób.  W repertuarze jest mnóstwo piosenek ludowych i biesiadnych oraz kilka programów tematycznych. Zespół zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

W zespole są twórczynie ludowe Teresa Malinowska z Zacharza, Teresa Wochna z Nowin oraz była członkini zespołu Janina Dulas.

Ponadto występujemy na terenie gminy i poza nią na wielu uroczystościach okazjonalnych. Zespół wielokrotnie brał udział w rejonowych i wojewódzkich przeglądach kapel, śpiewaków i gawędziarzy. Programy tematyczne to „Błogosławiństwo rozpleciny”, „Wesele oczepiny”, „Zdawiny”.

Imprezy ogólnopolskie w których zespół wziął udział to :

- Ogólnopolski Festiwal Obrzędów Weselnych w  Węgrowie

- Ogólnopolski Przegląd Obrzędów Weselnych w  Kadzidle

- Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy i Mowy Starosty Weselnego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej

- Przegląd Zespołów Folklorystycznych Polski Środkowej w Brzezinach

- Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie

- Przegląd zespołów Folklorystycznych „Pilica” w Borkach k/Tomaszowa  Mazowieckiego

- występ w Wilnie

- Powiatowe Spotkania Twórców i Zespołów Ludowych „Siemionalia” w Wyszewie pow.koszaliński

- Dożynki Prezydenckie w Spale

Od 2003r. kiedy wójtem Gminy Będków został mgr Lesław Kołodziejczyk cały czas wspieał zespół finansowo aż do 2018r. – jest to okres 15 lat.

 

Członkowie zespołu którzy odeszli na miejsce wiecznego spoczynku :

- Eugeniusz Boczek - 8 maja 2005r.

- Bolesław Hajdus – 2 września 2011r.

- Lucyna Karlińska – 15 czerwca 2016r.

- Henryk Bojanowski – 10 maja 2018r.

- Andrzej Wochna – 9 listopada 2018r.

 

Zespół cały czas intensywnie pracuje i się uczy nowych piosenek na występy oraz pisze nowe programy artystyczne

Aktualności

foto

15.09.2023

Komunikat Łódzkiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Czytaj więcej...
zdjecie

13.09.2023

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla ozonu w powietrzu

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla ozonu w powietrzu

Czytaj więcej...
Płatność dla małych gospodarstw

17.08.2023

Płatność dla małych gospodarstw – sprawdź, czy to się opłaca.

                         eWniosekPlus

Czytaj więcej...
susza2023

25.07.2023

ZGŁASZANIE SZKÓD SPOWODOWANYCH SUSZĄ W 2023r

INFORMACJA WÓJTA GMINY BĘDKÓW ZGŁASZANIE SZKÓD SPOWODOWANYCH ZJAWISKIEM SUSZY W 2023 r PODSTAWĄ OSZACOWANIA SZKÓD SPOWODOWANYCH PRZEZ SUSZĘ NADAL BĘDZIE INDYWIDUALNE ZŁOŻENIE PRZEZ POSZKODOWANEGO PRODUCENTA ROLNEGO WNIOSKU ZA POŚREDNICTWEM APLIKACJI SUSZOWEJ DOSTĘPNEJ NA STRONIE INTERNETOWEJ MINISTERSTWA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI https://aplikacje.gov.pl/app/susza/,  jeśli w systemie monitoringu suszy rolniczej prowadzonym przez IUNG Puławy poszczególne uprawy na terenie gminy będą  objęte zagrożeniem wystąpienia suszy. Aby złożyć wniosek przez aplikację musisz mieć założony profil zaufany oraz mieć przygotowane: numer identyfikacyjny, nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, skan polisy ubezpieczenia ‒ co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych uprawianych w plonie głównym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych ‒ od ryzyka suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarczych jeżeli producent rolny chce korzystać z formy pomocy  w pełnych wysokościach, dokumentację fotograficzną szkód, spowodowanych wystąpieniem suszy, potwierdzającą ich zakres (dokumentacja jest opcjonalna, tj. dopuszcza się złożenie wniosku bez dokumentacji fotograficznej). Szczegółowe informacje czy na danej gminie występuje zjawisko suszy i w jakim zakresie link tutaj:   https://susza.iung.pulawy.pl/wykazy/2023,1016022/ W przypadku, gdy rolnik chciałby dodatkowo (nieobowiązkowe), aby szacowania dokonała również komisja poprzez lustrację na miejscu, mogą zgłosić ten fakt do komisji w terminie umożliwiającym dokonanie szacowania od 25.07.2023 do 14.08.2023 (nie później niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy). Szacowane będą wyłącznie uprawy pozostające na polach, uprawy zebrane nie będą szacowane. Szacunki przez komisje nie gwarantują wyższej wypłaty odszkodowania. Do wypełnionego wniosku o szacowanie strat należy załączyć kopię wniosku o dopłaty bezpośrednie na rok 2023, umowa ubezpieczenia upraw (jeśli była zawarta). Do wypełnienia wniosku o szacowanie strat potrzebne będzie: Kopia wniosku o dopłaty bezpośrednie na rok 2023 Umowa ubezpieczenia upraw  – w przypadku gdy uprawy są ubezpieczane BARDZO WAŻNE Wszyscy muszą złożyć wniosek przez aplikację „zgłoś szkodę rolniczą” do 15 października, aplikacja powinna prawidłowo  zacząć działać od 24 lipca 2023 roku, bez tego szacowanie komisji z Gminy nie będzie ważne. Więcej informacji można uzyskać w siedzibie Urzędu Gminy Będków, pok. Nr 16 (w godzinach pracy Urzędu) pobierz wniosek pobierz oświadczenie nr 1pobierz oświadczenie nr 2pobierz oświadczenie nr 4apobierz oświadczenie nr 4b

Czytaj więcej...
zdjecie

23.06.2023

Otwarty Konkurs Ofert dla Organizacji Pozarządowych

Zarządzenie nr 49/2023 Wójta Gminy Będków z dn. 22 czerwca 2023 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych Gminy Będków na 2023 rok w zakresie upowszechniania kultury fizycznejOferta realizacji zadania publicznegoOświadczenie o rachunku bankowymOświadczenie o postępowaniu sądowym

Czytaj więcej...
mammo

17.05.2023

Dbajmy o zdrowie.

Przypominamy i zapraszamy od 9:00-17:00 .

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka