"LUDOWIACY OD BĘDKOWA"

Zespół powstał w 1990r z inicjatywy Zarządu Gminnego Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Będkowie. Prezesem zarządu był Stanisław Bąk z Będkowa, sekretarzem była Halina Packa z Rudnika.

Członkami ZSL-u wówczas byli : Bronisław Boczek, Janina Dulas, Helena Gorzelak i Janina Kłys. Na spotkaniu członków ZSL-u kobiety zaśpiewały kilka ludowych piosenek, wtedy to pani Halina Packa wystąpiła z inicjatywą zorganizowania zespołu ludowego. Kobiety umówiły się na pierwsze spotkanie zaczęły śpiewać i zbierać ludowe piosenki. Pani Halina Packa z funduszy Zarządu Gminnego ZSL-u zakupiła do zespołu pierwsze skromne stroje: białe bluzki i zielone spódnice. Zespół przyjął nazwę „LUDOWIANKI”.

W marcu 1992r zespół „Ludowianki” został zarejestrowany w Wojewódzkim Domu Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Od 1992 r prezesem zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego był Eugeniusz Błoch z Wykna. We wrześniu 1992r. do zespołu wstąpili Wiesława Błoch, Barbara Olasik i Piotr Woźniak.

W 1993r gdzie wójtem był Stanisław Leśniak z funduszy Urzędu Gminy zespół zakupił nowe stroje: kolorowe spódnice, białe bluzki, skromne gorsety i buty. Wiosną 1994r opiekę nad zespołem objęła mgr Lucyna Karlińska była dyrektor Szkoły Podstawowej w Będkowie obecnie na emeryturze  i jednocześnie zaczęła prowadzić kronikę w zespole. Jesienią 1994r do zespołu dołączyła Janina Janusik z Popielaw. W kwietniu 1996r do zespołu wstąpiła Wiesława Kobalczyk. Zespół współpracował z dyrektorem Muzeum Regionalnego w Opocznie Janem Łuczkowskim oraz Wojewódzkim Domem Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Przewodnicząca w zespole była wtedy Janina Kłys.

W październiku 1996r. do zespołu wstąpiła Krystyna Wira z Wykna. W dniu  31 sierpnia 1997 do zespołu dołączyli Joanna i Eugeniusz Rebzdowie z Łaznowa  oraz 29 listopada 1997r dołączył Bolesław Hajdus z Brzustowa. Nareszcie mamy upragnioną kapele:

Piotr Woźniak – akordeon

Eugeniusz Rebzda – skrzypce

Bolesław Hajduś - bębenek

Instrumenty dla kapeli zostały zakupione z funduszy gminnych. Nową przewodniczącą została wtedy Janina Janusik.

12 lipca 1998r. do zespołu dołączył Henryk Bojanowski z Zacharza,

6 lutego 1999r.w zespole zaczęli śpiewać Teresa i Andrzej Wochnowie z Nowin oraz Eugeniusz Boczek z Brzustowa 

4 września 1999r. do zespołu wstąpili Teresa i Jan Malinowscy z Zacharza

27 lutego 2000r, do zespołu dołączył Jan Bogusławski z Bab gm. Moszczenica.

24 listopada 2000r. zespół obchodził 10 – lecie swojego powstania. „Ludowianki” to nazwa trochę myląca, bo w zespole jest obecnie mocna grupa męska, dlatego zmieniliśmy jego nazwę w trzecie tysiąclecie, dwudziesty pierwszy wiek i w dwutysięcznym pierwszy rok weszliśmy jako zespół „LUDOWIACY OD BĘDKOWA”

24 czerwca 2001r. do zespołu wstąpiła Halina Kacperska z Nowin

25 listopada 2001r. zaczyna śpiewać Agnieszka Stachecka z Nowin

12 września 2005r do zespołu dołączyły Jadwiga Swarbuła z Rosochy oraz Zofia Stolarska ze Sługocic.

W maju 2006r. przewodniczącą zespołu zostaje Agnieszka Stachecka z Nowin i pełni tą funkcję do września 2008r.

Od 2008r do końca 2009r. przewodniczącą w zespole jest Jadwiga Swarbuła.

Od 2010r. do chwili obecnej w zespole funkcję przewodniczącej sprawuje Agnieszka Stachecka a kierownikiem jest Piotr Woźniak.

W kwietniu 2018r do zespołu wstąpili: Beata Bartos z Zacharza, Sławomir Stolarski z Brzustowa i Krzysztof Psut z Michałowa gm.Rokiciny.

Obecnie zespół liczy 15 osób.  W repertuarze jest mnóstwo piosenek ludowych i biesiadnych oraz kilka programów tematycznych. Zespół zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

W zespole są twórczynie ludowe Teresa Malinowska z Zacharza, Teresa Wochna z Nowin oraz była członkini zespołu Janina Dulas.

Ponadto występujemy na terenie gminy i poza nią na wielu uroczystościach okazjonalnych. Zespół wielokrotnie brał udział w rejonowych i wojewódzkich przeglądach kapel, śpiewaków i gawędziarzy. Programy tematyczne to „Błogosławiństwo rozpleciny”, „Wesele oczepiny”, „Zdawiny”.

Imprezy ogólnopolskie w których zespół wziął udział to :

- Ogólnopolski Festiwal Obrzędów Weselnych w  Węgrowie

- Ogólnopolski Przegląd Obrzędów Weselnych w  Kadzidle

- Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy i Mowy Starosty Weselnego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej

- Przegląd Zespołów Folklorystycznych Polski Środkowej w Brzezinach

- Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie

- Przegląd zespołów Folklorystycznych „Pilica” w Borkach k/Tomaszowa  Mazowieckiego

- występ w Wilnie

- Powiatowe Spotkania Twórców i Zespołów Ludowych „Siemionalia” w Wyszewie pow.koszaliński

- Dożynki Prezydenckie w Spale

Od 2003r. kiedy wójtem Gminy Będków został mgr Lesław Kołodziejczyk cały czas wspieał zespół finansowo aż do 2018r. – jest to okres 15 lat.

 

Członkowie zespołu którzy odeszli na miejsce wiecznego spoczynku :

- Eugeniusz Boczek - 8 maja 2005r.

- Bolesław Hajdus – 2 września 2011r.

- Lucyna Karlińska – 15 czerwca 2016r.

- Henryk Bojanowski – 10 maja 2018r.

- Andrzej Wochna – 9 listopada 2018r.

 

Zespół cały czas intensywnie pracuje i się uczy nowych piosenek na występy oraz pisze nowe programy artystyczne

Aktualności

wolontariat

01.03.2019

WOLONTARIAT

 

Czytaj więcej...
FERIE

26.02.2019

to już jest koniec......

Czas ferii zimowych dobiegł końca. Uczestniczyło w nich 85 dzieci z czego jesteśmy bardzo zadowoleni, że taka forma wypoczynku zimowego cieszyła się tak dużym zainteresowaniem. Wójt Gminy Będków Dariusz Misztal serdecznie dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i organizację ferii dla dzieci z naszej Gminy.  To dzięki Waszej pomocy takie przedsięwzięcie było możliwe.SERDECZNIE DZIĘKUJĘ

-  Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej  w Będkowie Pani Marioli Golińskiej

-  Warsztatom Terapii Zajęciowej w Rudniku m.in. Pani prezes Danucie Koryckiej, Pani Kierownik Agnieszce Zagóra,   wraz z pracownikami:

   Pani Małgorzacie Jałmużna,  Pani Darii Konowalskiej, Pani Małgorzacie Boczek,

   Pani Marcie Błoch, Pani Dorocie Gernand - Kliefoth ,Panu  Jackowi Szulcowi, Panu Radosławowi Stolarskiemu.

- nauczycielom - emerytom : Pani Barbarze Horowskiej , Pani Alicji Szczepanik

- nauczycielom z ZSG w Będkowie : Pani Anecie Strzeleckiej, Pani Anecie Chrustowskiej, Pani Małgorzacie Piwowarskej, Pani Karolinie Kozub, Pani Annie Maciaszek – Badek, Pani Małgorzacie Dudaszek, Panu  Jackowi Wochnie.

- dzieciom, które uświetniły swoim występem artystycznym spotkanie przy ognisku

- firmie  F.P.H „KARCZEWSKI” za częściowe sponsorowanie wędlin  na ognisko

- firmie P.P.H.U „Pau – Mar” Michał Błoch - za pieczywo na ognisko

    Oraz wszystkim uczestnikom ferii.

Czytaj więcej...
zimowisko

25.02.2019

zimowisko szkolne w Zakopanem

Skończyły się ferie. Grupa uczniów z ZSG w Będkowie drugi tydzień spędziła na zimowisku w Zakopanem, które po raz dwunasty na Harendzie zorganizowała p.Renata Wochna. Opiekunowie: p.Ewa Misiak i p.Agata Karlińska.Dzień 1Przyjazd do Zakopanego, zakwaterowanie w przyjaznej od lat willi „Anna”, pyszny obiad, lodowisko, Msza św. W kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie, zajęcia świetlicowe.Dzień 2Wizyta w zmodernizowanym nowoczesnym Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, wjazd na Wielką Krokiew, skocznię im. Stanisława Marusarza, panorama Zakopanego, zwiedzanie miasteczka skoczków, śnieżny labirynt, lodowisko, McDonald.Dzień 3Wjazd na Gubałówkę, spacer po szczycie, podziwianie panoramy Tatr, zabawy na śniegu, lepienie bałwanków,  zjazdy ze stoku  na „jabłuszkach”, świetlicowe gry zręcznościowe (piłkarzyki, tenis stołowy).Dzień 4Wizyta u gawędziarza Adama Gąsienicy w Izbie Regionalnej w Murzasichlu, spacer po Krupówkach, zakup pamiątek, lodowisko, konkurs plastyczny „Widokówka z Zakopanego”, konkurs literacki.Dzień 5Kulig i ognisko z kiełbaskami w leśniczówce pod Nosalem, gry i zabawy multimedialne w sali odkryć w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, Krupówki, siłownia na dworze, dyktando, quiz o Tatrach, podsumowanie wszystkich konkursów, w tym konkursu czystości, wręczenie nagród i pamiątek uczestnikom zimowiska.Dzień 6 Pakowanie, zakup oscypków, powrót do domu. 

Czytaj więcej...
OGNISKO

22.02.2019

co dobre szybko się kończy....

No i niestety nadszedł czas zakończenia ferii co nie oznacza, że dzisiejszy dzień był mniej intensywny od poprzednich. Zakończył się występem dzieci dla babć i dziadków oraz wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek były również tańce i wspólne biesiadowanie do zachodu słońca.Mamy nadzieję że rodzice oraz dzieci są zadowoleni z organizacji ferii przez Wójta Gminy Będków i że kolejne taki przedsięwzięcia będą cieszyły się coraz większym powodzeniem.DZIĘKUJEMY !!!!

Czytaj więcej...
OGNISKO

21.02.2019

będzie się działo

ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECI, RODZICÓW, DZIADKÓW ORAZ BABCIE NA JUTRZEJSZE OGNISKO tj. 22.02.2019r.KTÓRE ROZPOCZNIE SIĘ O GODZ.15:00 NA TERENIE WTZ W RUDNIKU.OBOWIĄZKOWO PROSIMY O ZABRANIE DOBREGO HUMORU😃😃

Czytaj więcej...
krzesła

22.02.2019

stare - nowe

już dziś trafiły do szkoły odnowione krzesełka które czekają na dzieci w sali 21. Krzesełka zostały pomalowane, naprawione i mamy nadzieję że będą służyły przez długi czas 

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka