Zespół Ludowy Fajne Babki z Będkowa

Kierownikiem zespołu jest Pani Zofia Przywara, kier.muzycznym jest Pan mgr Jacek Wochna nauczyciel muzyki w miejscowej szkole. Obecnie Zespół reprezentuje 20 osób: 14 kobiet, 4 mężczyzn i dwoje dzieci w wieku 10 lat: Wiktor Przywara i Dominika Małgorzaciak. Zespół występuje na różnych uroczystościach Gminnych, Powiatowych, Wojewódzkich i Kościelnych. Bierzemy udział w dziesiątkach koncertów, przeglądów i konkursów. Otrzymujemy liczne wyróżnienia i nagrody. Pisano o nas w prasie, zamieszczano również relacje w radio i telewizji. Członkowie zespołu zachęcają młodych, aby strzegli swej tożsamości, pielęgnowali więzi rodzinne, pogłębiali znajomość swojego języka i starali się przekazywać swą bogatą tradycję młodemu pokoleniu. Od początku swej działalności zespół stara się kultywować tradycje rodzimego folkloru, w swoim repertuarze posiadamy piosenki : folklorystyczne, biesiadne, okolicznościowe. Działalność zespołu możemy podsumować cytatem: „ Na Będkowskiej Ziemi w zespole śpiewamy, sercem i duszą folklor rozsławiamy”


OSIĄGNIĘCIA:

 I nagroda – Spotkania Amatorskich Zespołów Seniorów – 2011r.

 II nagroda -W konkursie Zespołów Ludowych –Rol – Szansa

 I nagroda – Spotkanie Chórów Kościelnych

 III nagroda – Konkurs Powiatowy „Sobótka”

 III nagroda – W Między Powiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego.

 II nagroda – W Konkursie Zespołów Ludowych

  II nagroda – Przegląd Zespołów Ludowych - Żychlin


HISTORIA:

Zespół „ Fajne Babki założyli w 1972 r. Pani Sabina Zając –Dyr. Banku Spółdzielczego w Będkowie i Pan Lucjan Ruta – nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Będkowie, który za 30-ści lat pracy w Zespole został odznaczony „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, wraz z nim 12-członkiń zespołu otrzymało odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”. Prowadzili oni zespół do 2003 r. następnie kierownictwo przejęła Pani Zofia Przywara a kier. muzycznym został Pan mgr Jacek Wochna – nauczyciel muzyki w tutejszej szkole. W 2004 r. pani Zofia Przywara otrzymała „Order Serca Matki Wsi”. Na przestrzeni lat skład zespołu ulegał zmianie. Dwie członkinie pani Zofia Przywara i pani Wiesława Ruta należą do zespołu od samego początku jego istnienia. Zespól z zamiłowaniem pielęgnuje folklor, kontynuuje rozwój kultury ludowej oraz krzewi tradycje polskiej wsi.


Aktualności

INFORMACJA

01.04.2019

 

Czytaj więcej...
drzewo

29.03.2019

Na 100 – lecie odzyskania niepodległości oraz 100-lecie województwa łódzkiego dzieci z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Będkowie w dniu dzisiejszym (29.03.2019r. ) wzięli udział w akcji sadzenia drzew zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Część oficjalna rozpoczęła się na sali gimnastycznej, na której zastępca przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego odczytał krótki zarys historyczny Polski, po czym głos zabrał Wójt Gminy Będków Dariusz Misztal, który zobrazował drogę Polski do niepodległości przytaczając słowa byłego premiera II RP Jędrzeja Moraczewskiego. Po części oficjalnej na terenie szkoły zostało posadzone drzewo przez uczniów naszej szkoły wraz z dyrektorem Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego  oraz Wójtem Gminy Będków.

Czytaj więcej...
ŁUW w Łodzi

29.03.2019

 

Czytaj więcej...
palmy i pisanki

28.03.2019

zaproszenie

 

Czytaj więcej...
konkurs na zabytki

28.03.2019

Konkurs na udzielenie dotacji na prace przy zabytkach

 

Czytaj więcej...

20.03.2019

 

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka