Zespół Ludowy Fajne Babki z Będkowa

Kierownikiem zespołu jest Pani Zofia Przywara, kier.muzycznym jest Pan mgr Jacek Wochna nauczyciel muzyki w miejscowej szkole. Obecnie Zespół reprezentuje 20 osób: 14 kobiet, 4 mężczyzn i dwoje dzieci w wieku 10 lat: Wiktor Przywara i Dominika Małgorzaciak. Zespół występuje na różnych uroczystościach Gminnych, Powiatowych, Wojewódzkich i Kościelnych. Bierzemy udział w dziesiątkach koncertów, przeglądów i konkursów. Otrzymujemy liczne wyróżnienia i nagrody. Pisano o nas w prasie, zamieszczano również relacje w radio i telewizji. Członkowie zespołu zachęcają młodych, aby strzegli swej tożsamości, pielęgnowali więzi rodzinne, pogłębiali znajomość swojego języka i starali się przekazywać swą bogatą tradycję młodemu pokoleniu. Od początku swej działalności zespół stara się kultywować tradycje rodzimego folkloru, w swoim repertuarze posiadamy piosenki : folklorystyczne, biesiadne, okolicznościowe. Działalność zespołu możemy podsumować cytatem: „ Na Będkowskiej Ziemi w zespole śpiewamy, sercem i duszą folklor rozsławiamy”


OSIĄGNIĘCIA:

 I nagroda – Spotkania Amatorskich Zespołów Seniorów – 2011r.

 II nagroda -W konkursie Zespołów Ludowych –Rol – Szansa

 I nagroda – Spotkanie Chórów Kościelnych

 III nagroda – Konkurs Powiatowy „Sobótka”

 III nagroda – W Między Powiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego.

 II nagroda – W Konkursie Zespołów Ludowych

  II nagroda – Przegląd Zespołów Ludowych - Żychlin


HISTORIA:

Zespół „ Fajne Babki założyli w 1972 r. Pani Sabina Zając –Dyr. Banku Spółdzielczego w Będkowie i Pan Lucjan Ruta – nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Będkowie, który za 30-ści lat pracy w Zespole został odznaczony „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, wraz z nim 12-członkiń zespołu otrzymało odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”. Prowadzili oni zespół do 2003 r. następnie kierownictwo przejęła Pani Zofia Przywara a kier. muzycznym został Pan mgr Jacek Wochna – nauczyciel muzyki w tutejszej szkole. W 2004 r. pani Zofia Przywara otrzymała „Order Serca Matki Wsi”. Na przestrzeni lat skład zespołu ulegał zmianie. Dwie członkinie pani Zofia Przywara i pani Wiesława Ruta należą do zespołu od samego początku jego istnienia. Zespól z zamiłowaniem pielęgnuje folklor, kontynuuje rozwój kultury ludowej oraz krzewi tradycje polskiej wsi.


Aktualności

szkolenie

08.02.2019

SZKOLENIE CHEMIZACYJNE

  W dniu dzisiejszym 08.02.2019r. rozpoczęło się szkolenie chemizacyjne prowadzone przez szkoleniowców  ODR-u w Bratoszewicach.   Szkolenie rozpoczął  Wójt Gminy Będków Dariusz Misztal 

Czytaj więcej...
WÓJT

08.02.2019

SPOTKANIE WÓJTÓW GMINY BĘDKÓW I CZARNOCIN

W dniu wczorajszym tj. 7.02.2019r.  odbyło się spotkanie Wójta Gminy Będków Dariusza Misztala z Wójtem Gminy Czarnocin panem Romanem Miksą.  Włodarze obu gmin uzgodnili i omówili  obszary zadań współpracy między tymi gminami. 

Czytaj więcej...
walne

07.02.2019

Walne zebranie Wiejskiej Spółki Wodnej Rzeczków

W dniu 6.02.2019 r. odbyło się walne zebranie Wiejskiej Spółki Wodnej Rzeczków,  której Prezesem jest pan Sławomir Lenarczyk i to on otworzył zebranie, typując na przewodniczącego zebrania pana Andrzeja Badka. Porządek obrad  przyjęto jednogłośnie. Przedstawiono sprawozdanie z działalności spółki za rok 2018, sprawozdanie finansowe  oraz sprawozdanie komisji rewizyjnej. W zebraniu uczestniczył Wójt Gminy Będków Dariusz Misztal, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Powiatu Tomaszowskiego Zbigniew Kamiński, przewodniczący Zarządu Związku Gminnych Spółek Wodnych z siedzibą w Gomulinie  Janusz Staniszewski, kierownik budowy Związku Spółek Wodnych w Gomulinie Grzegorz Ptak oraz członkowie Wiejskiej Spółki Wodnej Rzeczków.  Zebranie przebiegło sprawnie i  w miłej atmosferze. 

Czytaj więcej...
wystawa

06.02.2019

WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH pt.

5 lutego br. w Domu Kultury w Będkowie nastąpiło otwarcie wystawy „Drogi do Niepodległości” przygotowanej przez grupę artystyczną 60+ pod kierownictwem artysty plastyka Zygmunta Mączyńskiego. Wystawę, której celem było uczczenie stulecia odzyskania przez nasz kraj wolności, otworzyli: Wójt Gminy Będków Dariusz Misztal, członek Zarządu Powiatu Elżbieta Łojszczyk i dyrektor Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim Dorota Ignaciak. Wernisaż uświetniły występy zespołu Fajne Babki wspieranego przez uczennice Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Będkowie przygotowane przez p. Jacka Wochnę. Wśród zaproszonych gości były również dyrektor szkoły w Będkowie Anna Milczarek, prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” w Rudniku Danuta Korycka, kierownik Biblioteki Gminnej Mariola Golińska. Dopisała młodzież szkolna i podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku, którzy mogli poznać tajniki powstawania dzieła malarskiego. Obcowanie ze sztuką zakończył słodki poczęstunek. Prace malarskie w domu Kultury w Będkowie można oglądać do 19 lutego 2019 r.

Czytaj więcej...
DOM REYMONTA

05.02.2019

SPOTKANIE WÓJTA GMINY BĘDKÓW Z WICEMARSZAŁKIEM WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO ORAZ STAROSTĄ POWIATU TOMASZOWSKIEGO

W dniu 31.01.2019 r.  odbyło się spotkanie wójta Gminy Będków Dariusza Misztala  z  wicemarszałkiem Województwa Łódzkiego Zbigniewem Ziembą oraz starostą Powiatu Tomaszowskiego Mariuszem Węgrzynowskim oraz Państwem Szczepka.  Rodzina a zarazem jedyni spadkobiercy pisarza, Władysława Stanisława Reymonta, chcą przekazać część swojego majątku na utworzenie  muzeum po zmarłym nobliście we wsi Prażki. Wójt Gminy Będków wraz z wicemarszałkiem Województwa Łódzkiego oraz starostą Powiatu Tomaszowskiego podjęli decyzję o stworzeniu grupy, która będzie  pracować nad utworzeniem takiego muzeum. Stanowiłoby ono w Gminie Będków perełkę, która – jako miejsce wyjątkowe i unikatowe – odwiedzana byłaby przez turystów z całego kraju.

Czytaj więcej...
ogłoszenie

19.02.2019

Wójt Gminy Będków

informuje, iż osoby które nie posiadają szkolenia chemizacyjnego,

a są nim zainteresowane proszeni są o zgłaszanie się do

Urzędu Gminy Będków do końca lutego 2019

osobiście lub telefonicznie (44 725-70-12)

w celu zapisania się na listę.

 

Szkolenie zostanie zorganizowane przez pracownika

Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy minimalnej

ilości 20 osób chętnych

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka